Dożynki Gminne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 września 2018

Dnia 1 września 2018 roku odbyły  się Dożynki Gminne. Gospodarzami było sołectwo Subkowy, zaś starostami - państwo Urszula i Marcin Klein.  Święto plonów rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna, której przewodniczył ks. Feliks Kamecki proboszcz parafii Subkowy w koncelebrze z Ojcem Kamilem Strójwąs z parafii Św. Wojciecha w Gorzędzieju. Po Mszy Świętej władze Gminy wraz z księżmi złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej.  Uczestnicy dożynek przy dźwiękach Kaszubsko-Kociewskiej  Orkiestrzy Dętej "TORPEDA" z Tczewa udali się na plac dożynkowy.    

Jarmark Dożynkowy rozpoczął się uroczystym otwarciem przez Wójta gminy Subkowy Mirosława Murzydło, po czym wszyscy uczestnicy tradycyjnie podzielili się chlebem dożynkowym. Kolejnym punktem programu było otwarcie Terenu Rekreacyjnego, którego poświęcenia dokonał ksiądz Feliks Kamecki.

W części oficjalnej ogłoszono także wyniki konkursu "Piękna Wieś Pomorska".

Po oficjalnej części dożynek gospodarze zaprosili wszystkich do biesiadowania, wspólnej zabawy i kosztowania przygotowanego poczęstunku. Najmłodsi malowali buzie,  puszczali mega bańki mydlane i bawili się na zamkach dmuchanych. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły sie przejażdżki na kucach prowadzone przez stajnię Wieniawa. Atmosferę umilały występy Kociewsko- Kaszubskiej  Orkiestry Dętej TORPEDA oraz Zespołu Regionalnego z Brzuśc. Na Placu Rekreacyjnym zaprezentował się Damian Kamrowski finalista eliminacji do mistrzostw świata w  STREET WORKOUT.

Podczas tegorocznych dożynek nie zapomniano o 100 rocznicy odzyskania Niepodległości poprzez Żywą Lekcję Historii w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Kerin i symbolicznego wypuszczenia 100 balonów w barwach narodowych.

 Na scenie nie zabrakło koncertów w wykonaniu zespołu  Skalar's oraz zespołu Cristo Dance.  Do godziny 24:00 biesiadę przy muzyce prowadził Dj Kamyk, który rozbawił  uczestników zabawy. Frekwencja dopisała, a wszyscy doskonale się bawili.

Podczas dożynek przeprowadzona została zbiórka publiczna na rzecz Pani Beaty Czaplewskiej, fotograf z Tczewa, która zachorowała na złośliwy nowotwór piersi. Łącznie do puszek na rzecz Pani Beatki trafiło 2019,05 zł. za co dziękujemy z całego serca.

 Organizatorami dożynek byli Rolnicy Sołectwa Subkowy,  Gmina Subkowy i Dom Kultury w Subkowach.

Dożynki to duże przedsięwzięcie, które nie zostało by zrealizowane bez wsparcia i współpracy wielu osób, organizacji i instytucji. Dlatego też pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych Dożynek, a  w szczególności:

- Rolnikom sołectwa Subkowy za wsparcie finansowe i rzeczowe;

- Piekarni Sambor z Tczewa, Panu Jackowi Zywert za ufundowanie pieczywa, oraz słodkich wypieków;

- Pracownikom Urzędu Gminy w Subkowach oraz GOPS za obsługę stoisk z poczęstunkiem;

- Przedstawicielom pozostałych Sołectw za domowe wypieki;

- Paniom z KGW Brzuśce oraz Grupie Twórczej Sztukmistrzynie, za wykonanie wieńca Dożynkowego,

- Zakładowi Doświadczalnemu Oceny Odmian w Radostowie  za zebranie i przekazanie  zbóż do wieńca;

- Dyrektorowi ZS w Subkowach Panu Waldemarowi Pawluskowi, za udostępnienie infrastruktury szkoły;

- Za bryczkę Panom Stefanowi Wanta i Romanowi Skoczylasowi za bryczkę;

- OSP Subkowy za pomoc w organizacji wydarzenia;

- Pani Justynie Stempin i Natalii Ossowskiej za uwiecznienie Dożynek na zdjęciach;

- Wolontariuszom z  Klubu Wolontariusza „ISKIERKA”, za przeprowadzenie animacji;

- Panu Zdzisławowi Świtalli  za prowadzenie dożynek.

Zdjęcia

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-09-05
Data publikacji:2018-09-05
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Justyna
Liczba odwiedzin:789