Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Zima 2021 Gmina Subkowy

Brzuśce

SOŁTYS
Bogusław Lisewski

RADA SOŁECKA
1. Agata Radziwion – Przewodnicząca Rady Sołeckiej
2. Dorota Dzienisz
3. Joanna Rzeszotek

 

O SOŁECTWIE

Sołectwo Brzuśce, położone jest 3 km od miejscowości Subkowy, w kierunku zachodnim, przy drodze wojewódzkiej nr 230 i 4 km od drogi krajowej nr 91 oraz stacji kolejowej Subkowy. 

Tradycja osadnicza Brzuśc sięga drugiej połowy XIII w. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z roku 1269. Trzydzieści włók ziemi Brust (Brzuźc), było własnością menniczego Hermana z Grudziądza jako dar od Sambora II. W 1275 roku Mściwój II potwierdził darowiznę i oddał resztę majątku we władanie menniczemu. Majątek ten w 1290 roku Herman sprzedał cystersom oliwskim.  Własność Brust jako cysterską poświadczył Władysław Łokietek oraz król Wacław II.

Osada, choć na stałe zapisana w krajobrazie Pomorza, zmieniała, co jakiś czas swą nazwę, z Brust na Brzusicze, Brzuszcze. Około 1682, pojawiły się fonetycznie nazwy teraźniejsze: Brzuśce, Brzusce.

Do terenu obszaru sołectw Brzuśce zaliczana jest również Leśniczówka Bukowiec, która podlega administracyjnie pod Zarząd Lasów w Starogardzie Gdańskim.

Brzuśce zamieszkuje ok. 435 mieszkańców. W zakresie szkolnictwa podstawowego dzieci mogą uczęszczać do Szkoły Filialnej w Brzuścach.

W 1974 roku, oddano do użytku, zbudowaną w czynie społecznym remizę strażacką wraz ze świetlicą wiejską.

W 1984 r. w Brzuścach powstała kaplica pod wezwaniem N.M.P. Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe, która stanowi filię Parafii w Subkowach.
 

W Brzuścach prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Członkiniami koła jest 40 kobiet i dziewcząt w wieku od 18 do 65 lat. W miejscowości działa również Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2011 roku obchodziła jubileusz 85 - lecia utworzenia jednostki. Ponadto w sołectwie powstało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzuśce, które na swoją działalność bardzo skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne.

Banery/Logo