Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

ABC o azbeście

Artykuły

 • Punkt informacyjny ? usuwanie azbestu

  W urzędzie (pok. nr 12, I piętro) został utworzony punkt informacyjny, gdzie można uzyskać informacje w zakresie:
  1. szkodliwości azbestu,
  2. zasadach bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest,
  3. możliwościach i zasadach uzyskania dofinansowania na działania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

  W powyższym punkcie informacyjnym przyjmowane są zgłoszenia od mieszkańców zainteresowanych uzyskaniem dofinansowania na zadania związane z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

  Zasady udzielania dotacji

  W celu uzyskania informacji prosimy o kontakt osobisty, telefoniczny lub mailowy. Informacji udziela Mirosława Ossowska.
  nr tel. 58 536 85 81 (wew. 51)
  e-mail: assowska@subkowy.pl

   

  Czytaj Więcej o: Punkt informacyjny ? usuwanie azbestu
 • Eternit ? co to takiego?

  To nazwa handlowa, która z czasem stała się nazwą potoczną dla określenia materiałów budowlanych azbestowo-cementowych. Z eternitu wykonywano płyty pokryciowe - elewacyjne i dachowe - oraz rury. Był to materiał ogniotrwały, odporny na wpływy atmosferyczne oraz działanie wody i ścieków, a jednocześnie wytrzymały mechanicznie, nawet w wyrobach o ściankach niewielkiej grubości.

  Na świecie (w tym także w Polsce) znany i stosowany od początku XX wieku. Jego prawdziwa popularność w Polsce nastała w latach 70. XX wieku. Stał się wtedy charakterystycznym elementem krajobrazu polskiej wsi jako materiał pokryciowy zarówno na domach, jak i budynkach gospodarczych, wypierając droższą od niego dachówkę.

  Ze względu na szkodliwość wyrobów azbestowych dla zdrowia ich produkcja zakazana została w Polsce Ustawą z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest , zgodnie z którą do 28 września 1998 r. zakończono produkcję płyt azbestowo-cementowych, zaś od 28 marca 1999 obowiązuje zakaz obrotu azbestem i wyrobami go zawierającymi. W krajach Unii Europejskiej zakaz wydobycia azbestu oraz produkcji i przetwarzania wyrobów zawierających azbest wprowadziła Dyrektywa 2003/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 marca 2003 r., zaś całkowity zakaz stosowania azbestu wprowadzony został 1 stycznia 2005 r. (Dyrektywa 1999/77/WE).

  Czytaj Więcej o: Eternit ? co to takiego?
 • Usuwanie wyrobów zawierających azbest

  W odpowiedzi na ogłoszony konkurs, do Urzędu Gminy w Subkowach wpłynęło zapotrzebowanie na utylizację 86,168 Mg płyt falistych azbestowych z 36 nieruchomości, z czego 23,180 Mg płyt, zgodnie z wnioskami, zakwalifikowane zostało do demontażu z budynków. Nabór wniosków odbywał się w ramach konkursu ?Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego ? edycja 2019?, prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

  Ostatecznie zadanie obejmowało:

  1) demontaż, zabezpieczenie, transport i unieszkodliwianie płyt azbestowych o łącznej masie 24,95 Mg, stanowiących pokrycia dachowe budynków, na terenie 10 nieruchomości z terenu gminy Subkowy;

  2) transport, zabezpieczenie i unieszkodliwianie płyt azbestowych o łącznej masie 60,003 Mg, stanowiących pokrycia dachowe budynków, na terenie 26 nieruchomościach z terenie gminy Subkowy.

  Zadanie realizowane było przez Gminę Subkowy na warunkach dofinansowania wynikających z Programu Priorytetowego NFOŚ i GW pn. ?Gospodarowanie odpadami innymi niż komunalne. Część 2) ? Usuwanie wyrobów zawierających azbest? oraz ?SYSTEM ? Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚ i GW Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest?. Celem tego programu jest usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest, a przez to minimalizacja szkodliwego oddziaływania azbestu na ludzi i środowisko

  Zadanie objęte wnioskiem dotyczyło demontażu, transportu i unieszkodliwiania 5962 m2 płyt falistych azbestowo ? cementowych (84,980 Mg). Koszt kwalifikowany tego zadania wyniósł 38132,20 zł. z czego 5492,70 zł kosztów to udział środków własnych pochodzących z budżetu gminy Subkowy, natomiast pozostałe 32639,50 zł kosztów zrealizowanego zadania pochodzi ze środków udostępnionych przez NFOŚ i GW oraz WFOŚ i GW w Gdańsku.

  Czytaj Więcej o: Usuwanie wyrobów zawierających azbest

Banery/Logo